22.01.2025

Statistika odhalených pojistných podvodů za rok 2024: uchráněná hodnota atakovala sumu 700 milionů korun

Nejvyšší zůstávají podvody odhalené u podnikatelů, loni v součtu za 490 milionů korun. Nárůst podvodů evidován u povinného ručení, zejména v oblasti uplatňování škod na zdraví. Práce detektivů pojišťovny meziročně významně zamíchala výsledky v řadě regionů.

Generali Česká pojišťovna pokračuje v trendu z posledních let, kdy se týmu zabývajícímu se odhalováním pojistných podvodů daří zachycovat případy v ročním souhrnu za více než půl miliardy korun.

„V loňském roce výše uchráněné hodnoty, kterou by lidé či firmy bezdůvodně na úkor pojišťovny obohatily, dosáhla 681 milionů korun. Jen nepatrně tak zaostala za výsledky z roku 2023, kdy jsme zaznamenali odhalení pojistných podvodů v rekordní hodnotě 727 milionů korun,“ komentuje výsledky Petr Kafka, šéf útvaru vyšetřování v Generali České pojišťovně. Některé kauzy vzniklé v roce 2024 přitom ještě nebyly uzavřeny.
Agenda odhalování pojistných podvodů nadále zůstává činností, která se propisuje do všech oblastí pojistných produktů a kde se na detekci podílejí rovněž pracovníci likvidace pojistných událostí.
Spácháním pojistného podvodu se přitom pachatel vystavuje možnosti odnětí svobody podle § 210 trestního zákoníku v délce až 10 let.

PODNIKATELÉ: TÉMĚŘ PŮLMILIARDOVÉ PODVODY

Mnohem významněji než jednotlivci to byly podnikatelské subjekty, které si nárokovaly výplatu pojistného plnění, na které neměly právo buď vůbec nebo v nižší hodnotě. V roce 2024 dosáhla výše uchráněné výplaty neoprávněného pojistného plnění z podnikatelského pojištění celkem 490 milionů korun. „Na celkových výsledcích se tak podílela tato oblast pojištění již tradičně velmi vysoko, a to 72 procenty. Mohou za to nejen menší odhalené kauzy za stovky tisíc, ale také ty za miliony korun. Nejvyšší případ pojistného podvodu loni charakterizovala částka 150 milionů korun,“ upřesňuje praxi Petr Kafka.

LIDÉ: POVODNĚ NEPOKOUŠELY, OBLAST ZDRAVÍ ANO

Zkrocená inflace a její následné efekty v loňském roce nijak výrazně do oblasti podvodů u běžných lidí nepromluvily. Při pohledu na majetkové pojištění detektivové odhalily pojistné podvody za 28 milionů korun, zatímco v roce 2023 to byl více než dvojnásobek. „Jakkoliv celá řada živelních událostí a jejich následků mohla být v loňském roce akcelerátorem pokusů o pojistné podvody, v praxi jsme se setkaly s jednotkami případů. Důvodem bezesporu bude i skutečnost, že vzniklé škody zejména v souvislosti s podzimní velkou vodou jsme řešili ve zrychleném režimu a ke spokojenosti klientů,“ vysvětluje Petra Kafka, šéf útvaru vyšetřování Generali České pojišťovny.

I v loňském roce pak „kvetly“ pojistné podvody v oblasti povinného ručení – nikoliv však u tzv. plechových škod, ale zejména u agendy spojené s výplatou škod na zdraví. Zde byly odhaleny podvody za 129 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o pětinu. Typické pro tyto případy jsou situace, kdy lidé vznášejí nepřiměřeně vysoké nároky na odškodnění. Pro srovnání – podvody spojené s odcizením vozidel měly loni finanční vyjádření na úrovni šesti milionů korun.

KRAJE: MEZIROČNÍ PROMĚNA SITUACE

Při pohledu do krajských statistik odhalených pojistných podvodů díky systematické práci pracovníků likvidace pojistných událostí a následně detektivů pojišťovny došlo v řadě z nich k proměnám. Za prokázané případy v nejvyšší hodnotě si z loňského roku pomyslné prvenství odnáší Moravskoslezský kraj, na druhé příčce figuruje Praha a na třetí pak Středočeský kraj.

Celkovou situaci roku 2024 s rozdělením podle krajů pak přehledně přináší následující tabulka:

Kraj

Uchráněná hodnota

Meziroční změna

Moravskoslezský

217,3 mil. Kč

340 %

Praha

95,3 mil. Kč

4,8 %

Středočeský

66,1 mil. Kč

33 %

Jihomoravský

58,9 mil. Kč

-8 %

Plzeňský

57,4 mil. Kč

-9,7 %

Liberecký

56,4 mil. Kč

178 %

Ústecký

34,6 mil. Kč

-84 %

Jihočeský

31,2 mil. Kč

-66,4 %

Královéhradecký

18,9 mil. Kč

-44 %

Olomoucký

15,4 mil. Kč

123 %

Pardubický

10,5 mil. Kč

-52 %

Zlínský

8,9 mil. Kč

-22,6 %

Karlovarský

5,5 mil. Kč

120 %

Vysočina

2,4 mil. Kč

-63,6 %

 

UMĚLÁ INTELIGENCE A STÁLE PŘEDEVŠÍM LIDSKÁ PRÁCE

Pojistné podvody jsou bezesporu oblastí, kde se velmi pozitivně promítá nasazení umělé inteligence, strojového učení i celá řada aktivit spojených s on-line datovou a analytickou podporou. Tyto nástroje zvyšují významně úspěšnost v odhalování pojistných podvodů a jejich schopnosti dramaticky rostou.
„Přesto práce týmu detektivů Generali České pojišťovny stále zůstává nezastupitelná, a to zejména s ohledem na šetření pojistného podvodu a samozřejmě jeho dokazování,“ upozorňuje Petr Kafka.

Z PRAXE: PODNIKÁNÍ V NEZKOLAUDOVANÝCH PROSTORÁCH
V objektech areálu na zpracování dřeva došlo k požáru, jehož následky měla pojištěnému pokrýt smlouva s pojistnou částkou 10 milionů korun. Hasičský záchranný sbor šetřením zjistil prokazatelnou příčinu, kdy žhavé částice z ústí výfukového komína zapálily střešní konstrukci. Vyšetřováním policie a následně také interním šetřením pojišťovny bylo zjištěno, že objekt zasažený požárem nebyl zkolaudován a výroba v něm probíhala tzv. na černo. Skutečnost, že stavby v areálu pily neměly potřebnou kolaudaci, bylo v přímém rozporu nejen s pojistnými podmínkami, ale zejména s obecně platnými právními předpisy.
Za předpokladu, že by podnikatel měl vše v pořádku, náleželo by mu pojistné plnění ve výši 9,1 milionů korun. Za výše uvedených okolností však k výplatě pojistného plnění nedošlo.

 

Dekáda odhalených podvodů v Generali České pojišťovně
2024: 681 milionů Kč

2023: 727 milionů Kč

2022: 546 milionů Kč

2021: 532 milionů Kč

2020: 499 milionů Kč

2019: 511 milionů Kč

2018: 506 milionů Kč

2017: 476 milionů Kč

2016: 465 milionů Kč

2015: 464 milionů Kč

 

Zpět na tiskové zprávy